Festiwal Szakspirowski
   SZUKAJ »
przełącz na język polski switch to english
Dnia 5 sierpnia odbyła się wycieczka po budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Przewodnikiem był Profesor Jerzy Limon – pomysłodawca budowy teatru, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

0N7B0034 web mały.jpg
fot. G. Goodale

Galeria

W ramach 17 Festiwalu Szekspirowskiego, w dniach 1-4 sierpnia 2013 roku odbyła się międzynarodowa Konferencja “Języki władzy/ Języki sztuki”. Punkt wyjścia dla tematu konferencji i składających się na nią debat stanowiła inscenizacja „Tytusa Andronikusa” Williama Szekspira z 1992 roku, autorstwa rumuńskiego reżysera Silviu Purcarete. Powstała ona w okresie upadku bodaj najbardziej opresyjnego reżimu, jaki zaistniał w Europie Środkowej w latach Zimnej Wojny. Przedstawienie, powstałe dwa lata po upadku Nicolae Ceauşescu, odebrane zostało nie tylko jako komentarz polityczny, dogłębna analiza zła, ale i ponadczasowa parabola. Była zupełnie nowym sposobem mówienia o polityce i władzy jako takiej, a jednocześnie poddała krytycznej analizie język, jakim się one posługują. Język nie tylko w znaczeniu fonetycznego systemu komunikacji, ale również narzędzia przemocy, gwałtu, psychicznej i fizycznej manipulacji, fałszu i obłudy.
Jednym z gości tegorocznej 17. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku był wrocławski Teatr Pieśń Kozła ze spektaklem „Pieśni Leara”, zdobywca wszystkich prestiżowych nagród podczas Edinburgh Fringe Festival – w tym laureat nagrody Fringe First, zwanej Teatralnym Oscarem.
„Pieśni Leara” otrzymały również: Herald Archangel (nagroda krytyków „The Herald”) oraz Musical Theatre Matters Award, a także zajęły 1. miejsce w rankingu wszystkich spektakli teatralnych wystawianych podczas Festiwalu w Edynburgu prowadzonym przez "The List”.
Piesni Leara_Piesn Kozla_DSC4751_dm.jpg
13.05.2013 roku ogłoszony został werdykt Jury siedemnastej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2012/2013.

Jury w składzie Łukasz Drewniak – juror-selekcjoner oraz prof. Jerzy Limon – Prezes Fundacji Theatrum Gedanense, Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego postanowiło przyznać nagrodę Złotego Yoricka Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za spektakl:

Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej. Spektakl Agaty Dudy-Gracz inspirowany "Troilusem i Kresydą" Williama Szekspira.
Kazdy_musi_kiedys_umrzec003_sm.jpg

Jury przyznało również trzy wyróżnienia dla: Teatru Polskiego we Wrocławiu za "Titusa Andronicusa" w reżyserii Jana Klaty, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu za "Wieczór Trzech Króli albo co chcecie" w reżyserii Jacka Jabrzyka oraz Teatru Polskiego w Poznaniu za "Otella" w reżyserii Pawła Szkotaka.

Konkurs jest organizowany przez Fundację Theatrum Gedanense od 1994 roku. W tegorocznym konkursie udział wzięło 13 inscenizacji.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie został zaproszony do prezentacji przedstawienia Agaty Dudy-Gracz podczas XVII Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia 2013 w Trójmieście.

Lista inscenizacji biorących udział w Konkursie.
Łukasz Drewniak - Podsumowanie sezonu 2012/2013

Zakończyła się 17 edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Impreza trwała od 1-6 sierpnia. Spektakle prezentowane były w Gdańsku, a także w Sopocie i Gdyni. Na Festiwalu gościliśmy twórców z Gruzji, Chorwacji, Niemiec i Rumuni. Festiwal polecają Dyrektorzy Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.Zapraszamy do polubienia nas na Facebooku, obserwowania nas na Twitterze. oraz lektury relacji medialnych
Dziękujemy za zgłoszenia, nabór został zakończony.
ORGANIZATORZY
Fundacja Theatrum Gedanense GTS ESFN
INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE
logo logo logo
 
SPONSORZY PLATYNOWI
logo logo logo