Festiwal Szakspirowski
   SZUKAJ »
przełącz na język polski switch to english
okładka - Kopia.jpg
Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku na przełomie lipca i sierpnia, ale głośno o interpretacjach sztuk Mistrza ze Stratfordu jest przez cały rok. Z dumą przedstawiamy kolejną interesującą relację z 16. Festiwalu Szekspirowskiego:

Katarzyna Lemańska, Teatr to jedyne miejsce, w którym można mówić prawdę prosto w oczyOkladka2.jpg W listopadowym numerze "Teatru" wiele miejsca poświęconego jest Szekspirowi i XVI edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Na okładce miesięcznika znajduje się zdjęcie z Hamleta w reżyserii Luka Percevala, spektakl ten był prezentowany na tegorocznej edycji Festiwalu. Z dumą przedstawiamy artykuły i zachęcamy do lektury "Teatru" w całości:

Albo-albo, relacja ze spotkania z Lukiem Percevalem po spektaklu Hamlet w Operze Bałtyckiej

Ranny łoś, martwy jeleń, Jacek Cieślak - o spektaklu Hamlet, reż. Luk Perceval, Niemcy

Teatr jest potężniejszy niz religia, Agata Barełkowska - portret artysty na scenie: Luk Perceval

Introwertyczny Szekspir, Edyta Kubikowska - o trzech spektaklach zaprezentowanych na XVI Festiwalu Szekspirowskim:
Lear. Komedia., reż Konstantin Bogomolow (Rosja)
Burza, reż. Silviu Purcarete (Rumunia)
Hamlet, reż. Luk Perceval (Niemcy)

Szekspir oskalpowany, Ewa Maria Kaźmierczak- Szekspir w innym wydaniu

Miłej lektury!
Werdykt Konkursu na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira sezonu 2011/2012 został ogłoszony na Gali Festiwalu Szekspirowskiego w niedzielę 5 sierpnia po godz. 22:30.

Jury Konkursu w składzie: prof. Małgorzata Grzegorzewska, dr hab. Tomasz Kubikowski, dr Monika Żółkoś, Jolanta Kowalska oraz dr hab. Jacek Kopciński przyznało nagrodę Złotego Yoricka Teatrowi im. S. Jaracza z Łodzi za spektakl „Król Ryszard III” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.
sm_Ryszard III_Teatr Jaracza z Łodzi_fot. Ryszard Olczak__DSC2223.jpg

Zobacz oficjalny werdykt Jury

Relacja z wręczenia nagrody i wywiad z reżyserem w Porcie Kultury.

16 edycja Festiwalu Szekspirowskiego miała miejsce w dniach 27 lipca - 5 sierpnia 2012, w programie znalazły się spektakle z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Macedonii, Polski a także Rosji.

W programie XVI Festiwalu Szekspirowskiego zaprezentowano 3 polskie przedstawienia wyselekcjonowane z premier szekspirowskich ostatniego sezonu: „Burza” w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr Polski z Bydgoszczy), „Makbet” w reżyserii Marcina Libera (Teatr Współczesny ze Szczecina), „Król Ryszard III” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi).
Podczas festiwalowej Gali 5 sierpnia 2012 Jury Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2011/2012 w składzie: prof. Małgorzata Grzegorzewska, dr hab. Tomasz Kubikowski, dr Monika Żółkoś, Jolanta Kowalska oraz dr hab. Jacek Kopciński przyznało nagrodę Złotego Yoricka Teatrowi im. S. Jaracza z Łodzi za spektakl „Król Ryszard III” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.


prceval.JPG
Hamlet, Thalia Theater, Niemcy  

fot. Armin Smailovic

Wydarzeniem Festiwalu była prezentacja dzieła wybitnego flamandzkiego twórcy: Luka Percevala - inscenizacji „Hamleta” przygotowanej w Teatrze Thalia w Hamburgu.
Jasiu.jpg Jak co roku, festiwalowi towarzyszył szereg propozycji edukacyjnych: były spotkania z artystami, wykłady, międzynarodowe seminarium dla nauczycieli, warsztaty (teatralne, artystyczne, aktorskie i relaksacyjne) oraz pokazy powarsztatowe. Z roku na rok dzieje się u nas coraz więcej. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tegorocznych wydarzeń i zachęcamy do śledzenia naszych dalszych działań!


RELACJA ZNAJDUJE SIĘ tutaj!


Finaliści ogólnopolskiego ”Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2011/2012” zostali wyłonieni. Do udziału w XVI edycji Festiwalu Szekspirowskiego zostały zaproszone trzy polskie inscenizacje szekspirowskie:
„Burza” w reżyserii Mai Kleczewskiej przygotowana przez zespół Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy
„Makbet” w reżyserii Marcina Libera przygotowany przez zespół Teatru Współczesnego ze Szczecina
„Król Ryszard III” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego przygotowany przez zespół Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi

Finał konkursu będzie miał miejsce podczas XVI Festiwalu Szekspirowskiego odbywającego się w dniach 27 lipca – 5 sierpnia 2012 w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Konkursowe Jury po obejrzeniu wszystkich trzech spektakli podejmie decyzję, które z przedstawień otrzyma nagrodę Złotego Yoricka w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira przyznawaną przez Zarząd Fundacji Theatrum Gedanense od 1994 roku.

Na XVI Festiwal Szekspirowski zapraszamy również najmłodszych widzów. Po raz pierwszy prezentowane są aż trzy spektakle odpowiednie dla dziecięcej widowni./
Strona (1/2) Nastepna »
ORGANIZATORZY
Fundacja Theatrum Gedanense GTS ESFN
INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE
logo logo logo
 
SPONSORZY PLATYNOWI
logo logo logo