Festiwal Szakspirowski
   SZUKAJ »
przełącz na język polski switch to english
W dniach 2-9 sierpnia 2008 roku odbyła się XII edycja Festiwalu Szekspirowskiego
Gościliśmy wybitne spektakle Szekspirowskie z całego świata; odbyły się warsztaty teatralne i artystyczne, koncerty, spotkania z twórcami, dyskusje, parady i happeningi uliczne


thv04 CMYK.jpg
Na XII Festiwalu Szekspirowskim zobaczyliśmy Teatr Ryutopia z Japonii (tradycyjny teatr nō) który przedstawił Zimową Opowieść.


W 2008 roku program festiwalu obfitował w spektakle z odmiennych kręgów kulturowych, propozycje odważne i kontrowersyjne, musicale i prezentacje plenerowe. Zaprezentowaliśmy spektakle z USA, Japonii, Zambii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Armenii, Ukrainy i Polski.

Widzowie mogli zobaczyć między innymi:


The Tempest 8.jpg
Teatr Nowy z Poznania z „Burzą” w reżyserii Janusza Wiśniewskiego - Laureat „Złotego Yoricka” – Grand Prix Konkursu na najlepszą polską inscenizację szekspirowską sezonu teatralnego 2007/8 (konkurs jest organizowany przez Fundację Theatrum Gedanense od 1994 roku).


Wroclaw_hamlet5_sm3.jpg
Hamlet w reżyserii Moniki Pęcikiewicz Teatru Polskiego z Wrocławia – wyróżnienie w ww. konkursie.


3.JPG
Romeo i Julia Szekspirowskiego Teatru Globe z Londynu, (fot. James Erskine) – festiwalowe pokazy były elementem większego projektu, który polegał na współczesnym odtworzeniu wędrówek szekspirowskich aktorów po Wielkiej Brytanii i po kontynencie. Przygotowany przez brytyjskich aktorów spektakl, z powodzeniem prezentowany już na dziedzińcach zamków i w parkach współczesnej Anglii został zaprezentowany w warunkach plenerowych w Trójmieście.


Hamlet Réplika (10).jpg
Hiszpański Hamlet Teatru Replika z Madrytu w reżyserii Jarosława Bielskiego


Leo  Elvira Drinking.jpg
Lumping in Fargo Transversal Theater z Kalifornii – spektakl amerykańskiego dramatopisarza, reżysera i filozofa Bryana Reynoldsa - twórcy doktryny „transversal theater”. Spektakl był kolażem Króla Leara, Hamleta, Snu nocy letniej, Jak wam się podoba oraz kilku innych sztuk Szekspira. To tragiczno-komediowo-romantyczna rock opera w oparach absurdu.Gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu była Rumunia; zaprezentowane zostały dwa spektakle:


V. Mihali (Angelo) Ana Ularu (Isabella).jpg
Miarka za miarkę Teatru Narodowego z Craiovej w reżyserii wybitnego twórcy Silviu Purcarete


hamletmachine 15.jpg
oraz Hamletmachine Heinera Müllera w wykonaniu Teatru Odeon z BukaresztuPonadto w programie zaprezentowane zostały:

Makbet – Teatru ARKA z Wrocławia (spektakl z udziałem niepełnosprawnych aktorów)


Monodramy szekspirowskie: Ofelia z Armenii i Ryszard po Ryszardzie z Ukrainy


Afrykański spektakl Igrając z burzą młodzieżowej grupy Bare Feet z Zambii i Teatru Lustra Strona Druga z Gdańskiego Archipelagu Kultury


Spektakle Akademii Teatralnych z Wielkiej Brytanii (London Metropolitan University) i Hiszpanii (Królewska Wyższa Szkoła Sztuk Dramatycznych z Madrytu)


ORGANIZATORZY
Fundacja Theatrum Gedanense GTS ESFN
INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE
logo logo logo
 
SPONSORZY PLATYNOWI
logo logo logo