Festiwal Szakspirowski
jesteś w:
   SZUKAJ »
przełącz na język polski switch to english
HamletMaszyna z Izraela w reżyserii Navy Zuckerman
Kiedy podeszłam do realizacji „HamletMaszyny” Heinera Müllera, na nowo odkryłam „Hamleta” Szekspira. Obydwa były bezlitosne.

Hamlet Szekspira odbywa podróż, mającą na celu oczyszczenie jego domu. Domu, który jego matka i wuj zbrukali morderstwem, kłamstwami i manipulacjami, byle tylko zachować koronę. Müller karze „Hamleta” za naiwność, uniemożliwiającą mu jasny osąd i powstrzymującą przed działaniem. W „HamletMaszynie” Müller wycina szekspirowskiego Hamleta z jego czasów i umieszcza w swoich własnych, we Wschodnich Niemczech. Ustami klasycznego Hamleta wyraża swoje emocje i opinie o społeczeństwie i czasach, w jakich żyje.
Znalazłam się w obliczu dwóch różnych głosów, szekspirowskiego „Hamleta” i müllerowskiego „Hamleta”. Zainspirowana Müllerem, udałam się na poszukiwanie własnego „Hamleta”, z mojego czasu i miejsca.

Nava Zuckerman, Dyrektor Artystyczna Teatru Tmuna.

Teatr Tmuna - alternatywny teatr, kreujący nowe układy przestrzenne, metody pracy i relacje między aktorem, a publicznością. Został założony w 1981 roku w Tel Awiwie przez Navę Zuckerman. Wystawił blisko 30 spektakli. Występował m.in. na Israel Festiwal, festiwalu teatrów alternatywnych Theaternetto Acre, Festiwalu w Edynburgu czy Manchesterze.
Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza wszystkich, którzy chcieliby pomóc w organizacji 20. Festiwalu Szekspirowskiego. Przyda się każda para rąk! Mile widziani są zarówno ci, którzy są wolontariuszami festiwalu od lat, jak i zupełnie nowe osoby.

Organizatorzy potrzebują pilotów-opiekunów zespołów artystycznych, osób do pomocy technicznej (oświetlenie, nagłośnienie, montaż scenografii), osób do pomocy w biurze festiwalowym oraz przy promocji.

Wolontariat przy Festiwalu Szekspirowskim to niesamowita wakacyjna przygoda, możliwość poznania festiwalu od środka, niezwykłe doświadczenie i niezapomniane chwile. A także osobiste spotkania z artystami zza granicy oraz możliwość podszkolenia języków obcych.

Teatr z każdym z wolontariuszy podpisze porozumienie, a dla wszystkich chętnych wystawi później zaświadczenie i referencje. Te dokumenty potwierdzają zdobyte doświadczenie i mogą się przydać np. podczas poszukiwania pracy w branży związanej z kulturą albo organizacją wydarzeń artystycznych.

Kartę zgłoszeniową znajdziesz tutaj

KONTAKT:
Agata Gnypek:
agata.gnypek@gmail.com

ZAPRASZAMY!

GAK, Dworek Artura
1-6.08.2016

Teatr to doskonałe narzędzie do nauki literatury, języków, historii, poprawia integrację uczniów w grupie, otwiera młodych ludzi i zachęca do przełamywania własnych ograniczeń.

Zapraszamy osoby pragnące się rozwijać w zakresie prowadzenia zajęć z edukacji artystycznej do wzięcia udziału w sześciu dniach przygody z ekspertami z Polski, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Pokażemy, jak twórczo wykorzystać tekst „Hamleta” – interesować, intrygować, przekładać emocje bohaterów na realia bliskie młodzieży. Zajęcia przeznaczone są dla nauczycieli, trenerów, pedagogów, osób prowadzących różnego rodzaju grupy młodzieży i wszystkich zainteresowanych opisaną tematyką. Zajęcia będą się odbywały w trakcie 20. Festiwalu Szekspirowskiego. Każdy uczestnik otrzyma dwujęzyczny dyplom, potwierdzający udział w seminarium.

Katarzyna Łęcka ogłasza nabór statystów do spektaklu „Makbet”, który zaprezentuje podczas Festiwalu Szekspirowskiego w ramach konkursu SzekspirOFF.

Poszukujemy osób pełnoletnich, dyspozycyjnych 31 lipca oraz 1 sierpnia.

Zgłoszenia przyjmowane są pod telefonem: 503-705-907
oraz pod adresem e-mail: aleistersatrjan@gmail.com
najpóźniej do 28 sierpnia
Spektakle FORCED ENTERTAINMENT są już w sprzedaży!

Solniczka i pieprzniczka jako król i królowa. Linijka jako książę. Łyżka jako służący. Podpałka - karczmarzem. Butelka wody - gońcem.

Przez dziewięć dni, artyści Forced Entertainment skondensują wszystkie sztuki Szekspira do serii 36 przedstawień odgrywanych na stole metrowej szerokości – każda sztuka zostanie opowiedziana na nowo, kameralnie i z humorem, przy użyciu zwykłych przedmiotów codziennego użytku.

Spektakle są prezentowane w języku angielskim.

Forced Entertainment odkrywa niezwykłe możliwości obrazowania i tworzenia narracji operując współczesnym językiem. Dzieła zebrane przekazują dynamikę opowieści streszczając szekspirowskie sztuki i budując barwne przedziwne światy.

Forced Entertainment to grupa 6 artystów, którzy występują od 1984 roku – kwestionując, przesuwając i łamiąc definicje teatru, aby zobaczyć, co powstanie. Pochodzą z Sheffield (Wielka Brytania), pokazują swoje spektakle na całym świecie.
Pierwszy etap konkursu o Złotego Yoricka został rozstrzygnięty!


W tegorocznej jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Szekspirowskiego wzięło udział 15 przedstawień. W 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira zainteresowanie polskich teatrów jego twórczością było niemal dwukrotnie większe i w drugim etapie zmagań o Złotego Yoricka mogłoby się znaleźć więcej przedstawień, ostatecznie jednak do finału wybrane zostały trzy spektakle:

Hamlet w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Narodowego Starego Teatru w Krakowie
Juliusz Cezar w reżyserii Barbary Wysockiej z Teatru Powszechnego w Warszawie
Burza w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Współczesnego w Szczecinie
Wybrane spektakle tworzą, zdaniem selekcjonera Łukasza Drewniaka, grupę reprezentatywną dla wszystkich kluczowych metod inscenizacyjnych, którymi otwieramy dziś twórczość Williama Szekspira. Znalazł się w niej spektakl przyglądający się mechanizmom dyktatury i rewolucji, w którym zadaje się pytanie o sens i prawdziwą przyczynę wojny domowej (Juliusz Cezar Barbary Wysockiej). Spektakl-labirynt asocjacji związanych z jednym z najbardziej frapujących mitów teatralnych ostatnich stuleci, widowisko szalone, jakby rozgrywane wewnątrz umierającego umysłu, pozornie pozbawione reguł a jednak wchodzące w gorącą polemikę z tradycyjnym i awangardowym myśleniem o Hamlecie jako tekście kultury (Hamlet Krzysztofa Garbaczewskiego). I wreszcie przedstawienie wierne Szekspirowi w warstwie tekstowej i fabularnej, aczkolwiek przesiąknięte obrazami i emocjami współczesności, związanymi z problemem tożsamości, uchodźstwa, izolacji, chorób i lęków cywilizacyjnych (Burza Anny Augustynowicz). We wszystkich finałowych trzech realizacjach Szekspir służy jako lustro dzisiejszej Europie. Szekspir czyli stara Europa, czyli wyspa-bastion na oceanie cierpienia, osobista pamięć i ciało polityczne, które umiera. Fascynujące jest współbrzmienie tych trzech i kilku jeszcze tego sezonowych szekspirowskich interpretacji. W potyczkach z Szekspirem najciekawsze rezultaty osiągają ci artyści, którzy z pomocą jego utworów tłumaczą sprawy w skali już nie polskiej a globalnej.


Quantum Theatre Group został założony w 2009 roku przez reżysera Arasha Dagdara.
Grupa adaptuje klasyczne sztuki, powieści, opowiadania nadając im współczesne znaczenia i konteksty, uwzględniając w tym nowoczesne teorie z obszaru fizyki (odniesienia do fizyki kwantowej widoczne są już w nazwie zespołu). Tworzony przez nich surrealistyczny świat z elementami groteski znajduje wyjątkowe odniesienie w dziełach Szekspira.

Szekspir to dla mnie encyklopedia wiedzy o sprzecznościach tkwiących w ludzkiej naturze – mówi reżyser. Zaskakuje mnie i zachwyca, jest tajemniczy, dramatyczny... To mój współczesny irański dramatopisarz! Wystawianie Szekspira, to poddawanie siebie samego próbie, to pokazywanie tego, co wie się o życiu, ale również tego, co nam ciągle umyka. Hamlet, najnowsza produkcja Quantum Theatre Group z 2014 roku, narodził się z przepisania projektu trwającego cztery lata. Ta tragedia, to nieustanne zderzenia elektronów i, jak w fizyce, rezultaty tych zderzeń są nieprzewidywalne. Niepewność króluje.
W ramach tegorocznego 20. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Theatrum Gedanense, w dniach 29.07 - 7.08.2016r. odbędzie się nurt SzekspirOFF, który w tym roku będzie miał charakter konkursowy.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY / SEE DETAILS


„Sen Nocy Letniej” to pierwsza produkcja słynnego europejskiego reżysera Silviu Purcărete, zrealizowana w Teatrze Bałtycki Dom w Rosji.

Reżyseria: Silviu Purcărete
Scenografia i kostiumy: Dragos Buhagiar
Muzyka: Vasile Sirli„Sen Nocy Letniej” w interpretacji Purcărete jest mroczny, niepokojący, nie pozbawiony wątków politycznych. Elfy są żołnierzami, a król elfów – Tezeusz - dyktatorem, który decyduje o tym, kogo poślubi Hermia. Gdy ta wraz z Lizandrem ucieka do lasu, powodem jest nie tylko niespełniona miłość, ale także opresja polityczna i wszechogarniające zło. Las również nie jest miejscem idyllicznym. U Purcărete stworzony jest z żyrandoli, wśród których Demetriusz z bronią w ręku poszukuje zbiegłych kochanków. Mimo takiej konwencji spektakl wciąż pozostaje komedią.

Silviu Purcărete pracował w wielu cenionych europejskich teatrach. Obecnie jest związany z Teatrem Narodowym w Krajowej w Rumunii, gdzie zrealizował niezapomniane spektakle, zapraszane na liczne międzynarodowe festiwale (w Awinionie, Edynburgu czy Nowym Jorku). W 2002 r. założył swój własny zespół teatralny, a od 2003 r. jest członkiem Europejskiej Sieci Teatrów.

Widzowie poprzednich edycji Festiwalu Szekspirowskiego oglądali takie jego dzieła jak: „Wieczór Trzech Króli”(2006), „Miarka za miarkę”(2008) czy "Burza"(2012).
Podczas jubileuszowego 20. Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy spektakl „Juliusz Cezar. Fragmenty” („Giulio Cesare. Pezzi staccati”)” w reżyserii wybitnego reżysera Romeo Castellucciego.
JuliusCeasar_web.png

Spektakl, który zaprezentujemy na Festiwalu Szekspirowskim jest reinterpretacją głośnej, wielokrotnie nagradzanej realizacji "Juliusza Cezara" Castellucciego po raz pierwszy wystawionej przez Socìetas Raffaello Sanzio w 1997 roku.
To swoistego rodzaju refleksja nad sztuką retoryki, choć słów w tym spektaklu jest niewiele. Juliusza Cezara - symbol siły - gra starzec, Marka Antoniusza człowiek po laryngektomii, czyli zabiegu usunięcia krtani, a bohater …VSKIJ, który jest zawoalowaną aluzją do jednego z ojców założycieli teatru, wprowadza sobie w jamę nosową endoskopową kamerę wideo, pokazując widzom genezę powstawania dźwięku. W spektaklu Castellucciego słowa wciąż kreują świat, ale nośnikiem znaczeń są ciała aktorów.

Fragment spektaklu z 1997 roku:

Romeo Castellucci to znakomity reżyser, artysta sztuk wizualnych, jeden z najważniejszych twórców współczesnego teatru europejskiego. Jest laureatem wielu nagród, w tym Złotego Lwa w Wenecji w 2013 roku za całokształt twórczości. Ukończył malarstwo i scenografię na bolońskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1981 roku wraz z siostrą Claudią i przyszłą żoną Chiarą Guidi oraz jej bratem Paulem, stworzył grupę Socìetas Raffaello Sanzio, w ramach której reżyseruje do dziś, łącząc sztuki wizualne, teatr i performans.


20. edycja Festiwalu Szekspirowskiego odbędzie się w dniach 29 lipca - 7 sierpnia 2016. Podczas jubileuszowej edycji w nie zabraknie wielkich nazwisk i wybitnych szekspirowskich realizacji. Zobaczymy spektakle m.in.: z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji czy z Iranu.
Jedną z gwiazd będzie brytyjski teatr performatywny Forced Entertainment.
Grupa Forced Entertainment, działająca nieprzerwanie od 1984 roku, uważana jest przez wielu za króla performance’u i pioniera współczesnego teatru. Jej założycielem, liderem i dyrektorem artystycznym jest Tim Etchells – pisarz, reżyser, aktor i artysta wizualny. Forced Entertainment korzysta z estetyki i narracji codzienności, mieszając jej prostotę wizualną, brak spektakularności z absurdem i ironią, prowokacyjnie zaburzając konwencję teatru i oczekiwań odbiorców.
Podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego grupa zaprezentuje "Dzieła wszystkie" Szekspira, złożone z 36 czterdziestominutowych spektakli odegranych za pomocą przedmiotów codziennego użytku, na powierzchni metrowego stołu.

05_Forced Entertainment_Complete Works_2015_Image Credit_Hugo Glendinning_web.jpg

Więcej szczegółów wkrótce.
Tiger Lillies4E4B7685-sm.jpg
Adrian Stout, Jonas Golland, Martyn Jacques [The Tiger Lillies], Caspar Phillipson[The Republique Theatre]  
ORGANIZATORZY
Fundacja Theatrum Gedanense GTS ESFN
INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE
logo logo logo
 
SPONSORZY PLATYNOWI
logo logo logo